Class of 2011

Isidore Bethel
Jennifer Chen
Sarah Christian
Yuga Cohler, President
Rebecca Cooper ’10-’11 
Karla Cornejo Villavicencio
Kyle Dancewicz
Sophie Duvernoy
Jeffrey Feldman
Molly Fitzpatrick
Ryu Goto
Bill Grace
Bridget Haile
Julia Havard
Liz Krane, Secretary
Ricky Kuperman
Ali Leskowitz, Treasurer
Ryan Meehan
Iya Megre
David H. Miller
Nico Olarte-Hayes
Adam Palay
Ilinca Radulian ’10-’11
Julia Rooney
Jessica Sequeira
Kevin Shee
Aseem Shukla
Matthew Stone, Vice President
Elizabeth Walker 
Esther Yi
Samantha Yu ’11-’12
Larissa Zhou
Peter Zhu

 

The Signet Society wishes to acknowledge these accomplishments of the Class of 2011:

Scholarships and Fellowships

Yuga Cohler (Bruno Walter Memorial Scholarship to the Juilliard School)

Molly Fitzpatrick (Lionel de Jersey Harvard Scholarship to Emmanuel College, University of Cambridge (Harvard-Cambridge Scholarship))

Ricky Kuperman (Henry Russell Shaw Summer Fellowship, and Artist Development Fellowship)

David Miller (Paine Traveling Fellowship from the Music Department)

Jessica Sequeira (George Peabody Gardner Traveling Fellowship)


Orations
Molly Fitzpatrick (Class Day Ivy Oration)

 

Phi Beta Kappa
Rebecca Cooper
Molly Fitzpatrick
Jessica Sequeira

 

Hoopes Prize
Isidore Bethel
Rebecca Cooper
Adam Palay

 

Other Prizes

Isidore Bethel (Ecole Normale Superieure Exchange Fellowship (France Traveling Fellowship for 2011-2012; United States State Department Critical Language Scholarship, Kazan', Russia; Andrei Sakharov Human Rights Internship Grant (from the Davis Center for Russian and Eurasian Studies), Prague, Czech Republic)

Yuga Cohler (The David McCord Prize for Excellence in the Arts)

Rebecca Cooper (Reuben Brower Prize for Excellence in the Humanities)

Liz Krane (Louise Donovan Award)

Molly Fitzpatrick (Artist Development Fellowship, Edward Eager Memorial Fund Prize for Creative Writing)

Ricky Kuperman (Caroline Isenberg Prize)

Adam Palay (Bodwoin Prize)

Julia Rooney (Council Prize in Visual Art, David McCord Prize for Outstanding Artistic Achievement, Artist Development Fellowship (2009)

Kevin Shee (Suzanne Farrell Dance Prize from the Office for the Arts)

Liz Walker (Suzanne Farrell Dance Prize from the Office for the Arts)